BZX84-C9V1,215
*Images are for reference purpose only, for actual details please refer the datasheet
Quantity Available:
165
BZX84-C9V1,215
NXP Semiconductors
add to wishlist
add to compare list
Part Number:
BZX84-C9V1,215
ZENER DIODE 9.1V 250MW TO236AB
SK-BZX84-C9V1,215
Price starts from
0.49
Price Break
1 to 9
1.40
10 to 99
1.08
100 to 499
0.83
500 to 999
0.64
1000 & Above
0.49
Invalid Quantity
Entered quantity is invalid
Customer reference:
Enter Quantity
PRODUCT FEATURES
Product Name
Diodes - Zener - Single/Array
Part Number
BZX84-C9V1,215
Description
ZENER DIODE 9.1V 250MW TO236AB
SK-BZX84-C9V1,215
Tolerance
±5%
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Package
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging
Tape & Reel
Impedance
15 Ohm
Manufacturer
NXP Semiconductors
Forward Voltage
900mV @ 10mA
Reverse Leakage Current
500nA @ 6V
Zener Voltage
9.1V
Configuration
Single
Mounting Type
Surface Mount
Family
Diodes - Zener - Single
Power - Max.
250mW