BZX55C4V7
*Images are for reference purpose only, for actual details please refer the datasheet
Quantity Available:
3445
BZX55C4V7
Vishay Semiconductor
add to wishlist
add to compare list
Part Number:
BZX55C4V7
ZENER DIODE 4.7V 0.5W ±5%
SK-BZX55C4V7
Price starts from
1.75
Price Break
1 to 9
2.56
10 to 99
2.33
100 to 499
2.12
500 to 999
1.92
1000 & Above
1.75
Invalid Quantity
Entered quantity is invalid
Customer reference:
Enter Quantity
PRODUCT FEATURES
Product Name
Diodes - Zener - Single/Array
Part Number
BZX55C4V7
Description
ZENER DIODE 4.7V 0.5W ±5%
SK-BZX55C4V7
Tolerance
±5%
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Package
DO-204AH, DO-35, Axial
Packaging
Tape & Reel
Impedance
60 Ohm
Manufacturer
Vishay Semiconductor
Forward Voltage
1.5V @ 200mA
Reverse Leakage Current
0.5µA
Zener Voltage
4.7V
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Family
Diodes - Zener - Single
Power - Max.
500mW