BZX55C3V9
*Images are for reference purpose only, for actual details please refer the datasheet
Quantity Available:
730
BZX55C3V9
Fairchild Semiconductor
add to wishlist
add to compare list
Part Number:
BZX55C3V9
ZENER DIODE 3.9V 500MW DO35
SK-BZX55C3V9
Price starts from
0.82
Price Break
1 to 9
2.34
10 to 99
1.80
100 to 499
1.39
500 to 999
1.07
1000 & Above
0.82
Invalid Quantity
Entered quantity is invalid
Customer reference:
Enter Quantity
PRODUCT FEATURES
Product Name
Diodes - Zener - Single/Array
Part Number
BZX55C3V9
Description
ZENER DIODE 3.9V 500MW DO35
SK-BZX55C3V9
Tolerance
±5%
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Package
DO-204AH, DO-35, Axial
Packaging
Bulk
Impedance
85 Ohm
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Forward Voltage
1.3V @ 100mA
Reverse Leakage Current
2µA @ 1V
Zener Voltage
3.9V
Configuration
Mounting Type
Through Hole
Family
Diodes - Zener - Single
Power - Max.
500mW