BZX55C15
*Images are for reference purpose only, for actual details please refer the datasheet
Quantity Available:
252
BZX55C15
Fairchild Semiconductor
add to wishlist
add to compare list
Part Number:
BZX55C15
ZENER DIODE 15V 0.5W ±6%
SK-BZX55C15
Price starts from
0.89
Price Break
1 to 9
2.54
10 to 99
1.96
100 to 499
1.50
500 to 999
1.16
1000 & Above
0.89
Invalid Quantity
Entered quantity is invalid
Customer reference:
Enter Quantity
PRODUCT FEATURES
Product Name
Diodes - Zener - Single/Array
Part Number
BZX55C15
Description
ZENER DIODE 15V 0.5W ±6%
SK-BZX55C15
Tolerance
±6%
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Package
DO-204AH, DO-35, Axial
Packaging
Reel
Impedance
30 Ohm
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Forward Voltage
1.3V @ 100mA
Reverse Leakage Current
100nA
Zener Voltage
15V
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Family
Diodes - Zener - Single
Power - Max.
500mW