BZX55-C15
*Images are for reference purpose only, for actual details please refer the datasheet
Quantity Available:
411
BZX55-C15
Philips Semiconductor
add to wishlist
add to compare list
Part Number:
BZX55-C15
ZENER DIODE 15V 500MW DO35
SK-BZX55-C15
Price starts from
0.65
Price Break
1 to 9
1.86
10 to 99
1.43
100 to 499
1.10
500 to 999
0.84
1000 & Above
0.65
Invalid Quantity
Entered quantity is invalid
Customer reference:
Enter Quantity
PRODUCT FEATURES
Product Name
Diodes - Zener - Single/Array
Part Number
BZX55-C15
Description
ZENER DIODE 15V 500MW DO35
SK-BZX55-C15
Tolerance
±6%
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Package
DO-204AH, DO-35, Axial
Packaging
Bulk
Impedance
30 Ohm
Manufacturer
Philips Semiconductor
Forward Voltage
1.3V @ 100mA
Reverse Leakage Current
100nA @ 11V
Zener Voltage
15V
Configuration
Single
Mounting Type
Through Hole
Family
Diodes - Zener - Single
Power - Max.
500mW